Nichicon QYX2A183KTP
QYX2A183KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX2A183KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
QYX2A183KTP.pdf
Availability of QYX2A183KTP
QUANTITY
QYX2A183KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX2A183KTP
Internal Part NumberEIS-QYX2A183KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.138" W (6.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX2A183KTP
Related LinksQYX2A, QYX2A183KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX2A183KTP Details Description
Related parts for QYX2A183KTP
CONN HEADER 22POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
RES 18 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 32POS STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD323 datasheet.pdf