Recom Power R0.25D-1212/P-R
R0.25D-1212/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1212/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1212/P-R.pdf
Availability of R0.25D-1212/P-R
QUANTITY
R0.25D-1212/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1212/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1212/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1212/P-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1212/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1212/P-R Details Description
Related parts for R0.25D-1212/P-R
IC MPU Z80 6MHZ 40DIP datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16TSSOP datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 4 UP datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL PNL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf