Recom Power R0.25D-1505/HP-R
R0.25D-1505/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1505/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5V OUT
Datasheet Download
R0.25D-1505/HP-R.pdf
Availability of R0.25D-1505/HP-R
QUANTITY
R0.25D-1505/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1505/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1505/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1505/HP-R
Related LinksR0.25D-1, R0.25D-1505/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1505/HP-R Details Description
Related parts for R0.25D-1505/HP-R
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf