Recom Power R0.25D-1512/P
R0.25D-1512/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1512/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1512/P.pdf
Availability of R0.25D-1512/P
QUANTITY
R0.25D-1512/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1512/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1512/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1512/P
Related LinksR0.25D, R0.25D-1512/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1512/P Details Description
Related parts for R0.25D-1512/P
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A AXIAL datasheet.pdf
SCR MED POWER 400V 22A TO-48 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH - OVERLAP datasheet.pdf
LVLTSPT 100W 50' 14-2 CR NTRNSF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf