Recom Power R0.25D-2424
R0.25D-2424 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-2424
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D-2424.pdf
Availability of R0.25D-2424
QUANTITY
R0.25D-2424 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-2424
Internal Part NumberEIS-R0.25D-2424
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-2424
Related LinksR0.25, R0.25D-2424 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-2424 Details Description
Related parts for R0.25D-2424
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM RED WATER CLR datasheet.pdf
10P MTA156 HDR ASSY PL ST 30AU datasheet.pdf
ADAPTER M/M SMA/SSMA 25GHZ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf