Recom Power R0.25D10-1515/P-R
R0.25D10-1515/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1515/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1515/P-R.pdf
Availability of R0.25D10-1515/P-R
QUANTITY
R0.25D10-1515/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1515/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1515/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1515/P-R
Related LinksR0.25D10, R0.25D10-1515/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1515/P-R Details Description
Related parts for R0.25D10-1515/P-R
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CABLE JACK-JACK R/A SSMT 100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO-219AB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC SRAM NV 64K 10% 200NS 28-DIP datasheet.pdf