Recom Power R0.25D12-1524
R0.25D12-1524 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1524
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1524.pdf
Availability of R0.25D12-1524
QUANTITY
R0.25D12-1524 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1524
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1524
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1524
Related LinksR0.25D, R0.25D12-1524 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1524 Details Description
Related parts for R0.25D12-1524
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
SNAP SPADE AVIKRIMP (BB-8707-05) datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
09P MTA100 CONN ASSY RED 30AU datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf