Recom Power R0.25D12-3.309/H
R0.25D12-3.309/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-3.309/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-3.309/H.pdf
Availability of R0.25D12-3.309/H
QUANTITY
R0.25D12-3.309/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-3.309/H
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-3.309/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-3.309/H
Related LinksR0.25D12, R0.25D12-3.309/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-3.309/H Details Description
Related parts for R0.25D12-3.309/H
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2440 datasheet.pdf
301A028-25-0 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf