Recom Power R0.25S-1205/EP
R0.25S-1205/EP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205/EP
Brief Description
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.25S-1205/EP.pdf
Availability of R0.25S-1205/EP
QUANTITY
R0.25S-1205/EP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205/EP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205/EP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S/E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205/EP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1205/EP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205/EP Details Description
Related parts for R0.25S-1205/EP
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.6A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC LDO REG SMART DUAL ADJ 16SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC DFN6 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.04KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf