Recom Power R0.25S-1209/P
R0.25S-1209/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1209/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1209/P.pdf
Availability of R0.25S-1209/P
QUANTITY
R0.25S-1209/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1209/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1209/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1209/P
Related LinksR0.25S, R0.25S-1209/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1209/P Details Description
Related parts for R0.25S-1209/P
FIXED IND 3.9UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FERRITE CORE E 151NH N87 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 750MA 223 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMAJ datasheet.pdf
MONTAGESET datasheet.pdf
INTAKE STACK SYST. 75 90 WFE4S datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf