Recom Power R0.25S-123.3/HP-R
R0.25S-123.3/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-123.3/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-123.3/HP-R.pdf
Availability of R0.25S-123.3/HP-R
QUANTITY
R0.25S-123.3/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-123.3/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-123.3/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-123.3/HP-R
Related LinksR0.25S-1, R0.25S-123.3/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-123.3/HP-R Details Description
Related parts for R0.25S-123.3/HP-R
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING RAMP 11POS datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MAGJACK GIGABIT 2X4 LED GRN YEL datasheet.pdf
MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1550/PLUS-S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 25POS datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf