Recom Power R0.25S-123.3/HP
R0.25S-123.3/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-123.3/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-123.3/HP.pdf
Availability of R0.25S-123.3/HP
QUANTITY
R0.25S-123.3/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-123.3/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-123.3/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-123.3/HP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-123.3/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-123.3/HP Details Description
Related parts for R0.25S-123.3/HP
IC VOICE-SWITCH SPKR CIRC 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
FUSE 500A 690V DIN 2 AR UC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 24TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 15V 2A 30W PCB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 63V X7R SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 12W datasheet.pdf
MICRO 15C S 120" WHT JACKS datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 60BGA datasheet.pdf