Recom Power R0.25S-1512/P-R
R0.25S-1512/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1512/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1512/P-R.pdf
Availability of R0.25S-1512/P-R
QUANTITY
R0.25S-1512/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1512/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1512/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1512/P-R
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1512/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1512/P-R Details Description
Related parts for R0.25S-1512/P-R
RES SMD 2.8KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 1.8 OHM 3W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 20POS datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 276VC SOD57 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 250V 23SOP datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf