Recom Power R0.25S12-1205-R
R0.25S12-1205-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1205-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1205-R.pdf
Availability of R0.25S12-1205-R
QUANTITY
R0.25S12-1205-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1205-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1205-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1205-R
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-1205-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1205-R Details Description
Related parts for R0.25S12-1205-R
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
COVER BTS 5 KIT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 70MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT FS 4.5V datasheet.pdf