Recom Power R0.25S12-153.3/H
R0.25S12-153.3/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-153.3/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-153.3/H.pdf
Availability of R0.25S12-153.3/H
QUANTITY
R0.25S12-153.3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-153.3/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-153.3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-153.3/H
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-153.3/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-153.3/H Details Description
Related parts for R0.25S12-153.3/H
IC QUAD 1:2 FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1-INPUT 6TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 R/A datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 31.24MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A TO263-7 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf