Recom Power R0.25S12-2424/H-R
R0.25S12-2424/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-2424/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 24V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-2424/H-R.pdf
Availability of R0.25S12-2424/H-R
QUANTITY
R0.25S12-2424/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-2424/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-2424/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-2424/H-R
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-2424/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-2424/H-R Details Description
Related parts for R0.25S12-2424/H-R
IC FET BUS SWITCH SGL SOT-23-5 datasheet.pdf
RC NETWORK 100 OHM 150PF 10-SIP datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 70NS 48DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf