Recom Power R0.25S12-243.3/HP-R
R0.25S12-243.3/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-243.3/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-243.3/HP-R.pdf
Availability of R0.25S12-243.3/HP-R
QUANTITY
R0.25S12-243.3/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-243.3/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-243.3/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-243.3/HP-R
Related LinksR0.25S12-, R0.25S12-243.3/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-243.3/HP-R Details Description
Related parts for R0.25S12-243.3/HP-R
CONVERTER DC/DC 3.3V 4W OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS PCB datasheet.pdf
METRIMATE SOCKET HOUSING,17P datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 60mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
LAPTOP MOUNT 5DBI 18" MC datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
INLINE CONTROLLER W/ETHERNET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf