Recom Power R0.25S12-3.312/H
R0.25S12-3.312/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-3.312/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-3.312/H.pdf
Availability of R0.25S12-3.312/H
QUANTITY
R0.25S12-3.312/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-3.312/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-3.312/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-3.312/H
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-3.312/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-3.312/H Details Description
Related parts for R0.25S12-3.312/H
IC ADC 8BIT 8CH 2MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 9PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CBL 14POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
SPRING HOLDDOWN datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf