Recom Power R0.5D-0512/H-R
R0.5D-0512/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-0512/H-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-0512/H-R.pdf
Availability of R0.5D-0512/H-R
QUANTITY
R0.5D-0512/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-0512/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-0512/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-0512/H-R
Related LinksR0.5D-0, R0.5D-0512/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-0512/H-R Details Description
Related parts for R0.5D-0512/H-R
SURGE SUPP THYRISTOR 145V TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT6 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T PCB NONSHORT datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E ORANGE datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 50MA 7.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
4.9V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf