Recom Power R0.5D-1215-R
R0.5D-1215-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-1215-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-1215-R.pdf
Availability of R0.5D-1215-R
QUANTITY
R0.5D-1215-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-1215-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-1215-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-1215-R
Related LinksR0.5D-, R0.5D-1215-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-1215-R Details Description
Related parts for R0.5D-1215-R
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" STACKER datasheet.pdf
CHOKE TOROID 20MH .50A VERT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 23POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf