Recom Power R0.5D-2412-R
R0.5D-2412-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-2412-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-2412-R.pdf
Availability of R0.5D-2412-R
QUANTITY
R0.5D-2412-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-2412-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-2412-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-2412-R
Related LinksR0.5D-, R0.5D-2412-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-2412-R Details Description
Related parts for R0.5D-2412-R
SOCKET HEX 9/64" 1.50" datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS 45DEG ENTRY 5MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 204.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH SAFETY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 3000W datasheet.pdf