Recom Power R0.5D12-1212/HP
R0.5D12-1212/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-1212/HP
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-1212/HP.pdf
Availability of R0.5D12-1212/HP
QUANTITY
R0.5D12-1212/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-1212/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-1212/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-1212/HP
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-1212/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-1212/HP Details Description
Related parts for R0.5D12-1212/HP
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER H-BRIDGE 16-DIP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 2.5K 24-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED MOD 15WATT ZENIGATA 5000K datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf