Recom Power R0.5D12-1215/P
R0.5D12-1215/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-1215/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-1215/P.pdf
Availability of R0.5D12-1215/P
QUANTITY
R0.5D12-1215/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-1215/P
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-1215/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-1215/P
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-1215/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-1215/P Details Description
Related parts for R0.5D12-1215/P
CONN FMALE RCPT 7POS REAR PNL MT datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 1M1 datasheet.pdf
TAPE PTFE FILM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf