Recom Power R0.5S-0512/H
R0.5S-0512/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0512/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0512/H.pdf
Availability of R0.5S-0512/H
QUANTITY
R0.5S-0512/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0512/H
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0512/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0512/H
Related LinksR0.5S-, R0.5S-0512/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0512/H Details Description
Related parts for R0.5S-0512/H
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16B 500MHZ 160CSPBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
15POS M PI FILT 1300PF SC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO214AC datasheet.pdf