Recom Power R0.5S-2415/H
R0.5S-2415/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-2415/H
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-2415/H.pdf
Availability of R0.5S-2415/H
QUANTITY
R0.5S-2415/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-2415/H
Internal Part NumberEIS-R0.5S-2415/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-2415/H
Related LinksR0.5S-, R0.5S-2415/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-2415/H Details Description
Related parts for R0.5S-2415/H
RES 27 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 24POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM VERT AU 12POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
6M Z300/500 EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf