Recom Power R0.5S12-1212
R0.5S12-1212 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-1212
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-1212.pdf
Availability of R0.5S12-1212
QUANTITY
R0.5S12-1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-1212
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-1212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-1212
Related LinksR0.5S1, R0.5S12-1212 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-1212 Details Description
Related parts for R0.5S12-1212
CONN RECEPT 3POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
BUNDLE RETAINER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HEX BUFF/CONV INVERTER 16SO datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MEMORY CONTROLLERS 56QFN datasheet.pdf
FAN 48VDC 120X38MM 2WR datasheet.pdf