Sullins Connector Solutions SMH101-LPSE-D10-SP-BK
SMH101-LPSE-D10-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPSE-D10-SP-BK
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1MM DL AU SMD
Datasheet Download
SMH101-LPSE-D10-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPSE-D10-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPSE-D10-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPSE-D10-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPSE-D10-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules1mm Header Series
Featured Product1.0 mm Headers
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPSE-D10-SP-BK
Related LinksSMH101-LPS, SMH101-LPSE-D10-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPSE-D10-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPSE-D10-SP-BK
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2A 8DFN-S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 28 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf