Recom Power R0.5S8-0505/P
R0.5S8-0505/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-0505/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-0505/P.pdf
Availability of R0.5S8-0505/P
QUANTITY
R0.5S8-0505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-0505/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-0505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-0505/P
Related LinksR0.5S8, R0.5S8-0505/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-0505/P Details Description
Related parts for R0.5S8-0505/P
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 210MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:18 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
LED TOPLED ADV DEEP BLUE 4PLCC datasheet.pdf
Crystal 5.0688MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM RED LC .40" CA datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD datasheet.pdf