Recom Power R0.5S8-1212/P
R0.5S8-1212/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-1212/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-1212/P.pdf
Availability of R0.5S8-1212/P
QUANTITY
R0.5S8-1212/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-1212/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-1212/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-1212/P
Related LinksR0.5S8, R0.5S8-1212/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-1212/P Details Description
Related parts for R0.5S8-1212/P
RELAY SOCKET BACK CONNECTING datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 20X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11.4A TO262 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 8S FIN datasheet.pdf