Recom Power R0.5Z-1205/P-R
R0.5Z-1205/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1205/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.5Z-1205/P-R.pdf
Availability of R0.5Z-1205/P-R
QUANTITY
R0.5Z-1205/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1205/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1205/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency50%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1205/P-R
Related LinksR0.5Z-1, R0.5Z-1205/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1205/P-R Details Description
Related parts for R0.5Z-1205/P-R
SURGE SUPP THYRISTOR 90V TO-92 datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BUMPER ROLLSTOCK 108'L X 9"W BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2560DRC-424 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ETD-BL-1T-ON-CC- 10S-PT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.75A 250 MOHM TH datasheet.pdf