Recom Power R0.5Z-1212/H
R0.5Z-1212/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1212/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 12VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-1212/H.pdf
Availability of R0.5Z-1212/H
QUANTITY
R0.5Z-1212/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1212/H
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1212/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency64%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1212/H
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-1212/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1212/H Details Description
Related parts for R0.5Z-1212/H
CAP ALUM 430UF 300V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE UNINS 10-12AWG datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 500 OHM SMD 0805 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.48 OHM 1% 20W datasheet.pdf