| Internal Part Number | EIS-R05P15D/P/R8 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RxxPxx/R | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 33mA, 33mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 8kV (8000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (5 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 83% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |