TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-R2X2-V185
R10-R2X2-V185 picture photo
Mfg. Part Number
R10-R2X2-V185
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Datasheet Download
R10-R2X2-V185.pdf
Availability of R10-R2X2-V185
QUANTITY
R10-R2X2-V185 Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-R2X2-V185
Internal Part NumberEIS-R10-R2X2-V185
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesR10
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current64.86mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance185 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-R2X2-V185
Related LinksR10-R2, R10-R2X2-V185 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
R10-R2X2-V185 Details Description
Related parts for R10-R2X2-V185
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DL 2MM T/H 8AU datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf