Hammond Manufacturing R102-240-000
R102-240-000 picture photo
Mfg. Part Number
R102-240-000
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM GRAY 9.45"L X 9.45"W
Datasheet Download
R102-240-000.pdf
Availability of R102-240-000
QUANTITY
R102-240-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of R102-240-000
Internal Part NumberEIS-R102-240-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesR102
Container TypeBox
Size / Dimension9.449" L x 9.449" W (240.00mm x 240.00mm)
Height3.150" (80.00mm)
Area (L x W)89.3" (576cm)
DesignSplit Sides
MaterialMetal, Aluminum
ColorGray
Thickness-
FeaturesPCB Supports, Watertight
RatingsDIN 40050, IP66, NEMA 4X
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R102-240-000
Related LinksR102-2, R102-240-000 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
R102-240-000 Details Description
Related parts for R102-240-000
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC CTRLR MULTIPHASE VRM10 28SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 77V 250A QFN SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 90MA SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 11/32" 6.13" datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf