Essentra Components (formerly Richco, Inc.) R11073-093
R11073-093 picture photo
Mfg. Part Number
R11073-093
Manufacturer
Product Category
Card Guide Accessories
Brief Description
INSERTER/EXTRACTOR .100X.35"
Datasheet Download
R11073-093.pdf
Availability of R11073-093
QUANTITY
R11073-093 Order Process
Ship out your order
Specifications of R11073-093
Internal Part NumberEIS-R11073-093
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package100
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyCard Guide Accessories
Series-
Accessory TypeInserter, Extractor
For Use With/Related Products3/32" (2.4mm) Thick PC Boards
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R11073-093
Related LinksR1107, R11073-093 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
R11073-093 Details Description
Related parts for R11073-093
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT .100 9POS datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 400MA HIEFF 12MSOP datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 20POS datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 150X150X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6LAYER 20/36POS datasheet.pdf
100UF 3V 8.179X18.364 105C AXI datasheet.pdf