Recom Power R12P205D/R8
R12P205D/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R12P205D/R8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
R12P205D/R8.pdf
Availability of R12P205D/R8
QUANTITY
R12P205D/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P205D/R8
Internal Part NumberEIS-R12P205D/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P205D/R8
Related LinksR12P2, R12P205D/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P205D/R8 Details Description
Related parts for R12P205D/R8
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 20CIRC .375 datasheet.pdf
FUSE 45A 700V datasheet.pdf