| Internal Part Number | EIS-R12P205S/R6.4 | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 400mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 6.4kV (6400V) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (4 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 84% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | R12P205S/R6.4 | |
| Related Links | R12P20, R12P205S/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 1-640454-7 | CONN HEADER VERT 17POS .100 TIN | datasheet.pdf | |