Recom Power R12P23.3S/X2/R6.4
R12P23.3S/X2/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R12P23.3S/X2/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R12P23.3S/X2/R6.4.pdf
Availability of R12P23.3S/X2/R6.4
QUANTITY
R12P23.3S/X2/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P23.3S/X2/R6.4
Internal Part NumberEIS-R12P23.3S/X2/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P23.3S/X2/R6.4
Related LinksR12P23.3, R12P23.3S/X2/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P23.3S/X2/R6.4 Details Description
Related parts for R12P23.3S/X2/R6.4
TEMP METER LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5M OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf