Recom Power R1D12-3.309/HP-R
R1D12-3.309/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R1D12-3.309/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
R1D12-3.309/HP-R.pdf
Availability of R1D12-3.309/HP-R
QUANTITY
R1D12-3.309/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1D12-3.309/HP-R
Internal Part NumberEIS-R1D12-3.309/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)56mA, 56mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1D12-3.309/HP-R
Related LinksR1D12-3., R1D12-3.309/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1D12-3.309/HP-R Details Description
Related parts for R1D12-3.309/HP-R
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .10-.20"1000PC datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 1300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CABLE TIE TENSION datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT 12V datasheet.pdf