Recom Power R1DA-091212-R
R1DA-091212-R picture photo
Mfg. Part Number
R1DA-091212-R
Brief Description
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R1DA-091212-R.pdf
Availability of R1DA-091212-R
QUANTITY
R1DA-091212-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1DA-091212-R
Internal Part NumberEIS-R1DA-091212-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1DA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)8.1V
Voltage - Input (Max)9.9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (7 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1DA-091212-R
Related LinksR1DA-0, R1DA-091212-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1DA-091212-R Details Description
Related parts for R1DA-091212-R
IC OPAMP DIFFERENTIAL 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONNECTOR PLUG DC SOLDER CUP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf