Recom Power R1DA-153.33.3-R
R1DA-153.33.3-R picture photo
Mfg. Part Number
R1DA-153.33.3-R
Brief Description
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R1DA-153.33.3-R.pdf
Availability of R1DA-153.33.3-R
QUANTITY
R1DA-153.33.3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1DA-153.33.3-R
Internal Part NumberEIS-R1DA-153.33.3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1DA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (7 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1DA-153.33.3-R
Related LinksR1DA-15, R1DA-153.33.3-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1DA-153.33.3-R Details Description
Related parts for R1DA-153.33.3-R
CONN SPRING 63POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SFLAT datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V S2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf