ebm-papst Inc. R1G225-AC35-52
R1G225-AC35-52 picture photo
Mfg. Part Number
R1G225-AC35-52
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 24VDC
Datasheet Download
R1G225-AC35-52.pdf
Availability of R1G225-AC35-52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R1G225-AC35-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1G225-AC35-52
Internal Part NumberEIS-R1G225-AC35-52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesR1G225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 225mm Dia x 99mm W
Air Flow625.0 CFM (17.70m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise73 dB(A)
Power (Watts)110W
RPM-
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range16 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1G225-AC35-52
Related LinksR1G225-, R1G225-AC35-52 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R1G225-AC35-52 Details Description
Related parts for R1G225-AC35-52
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 12POS FREE HANGNG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C041FW-13 4C1-2 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf