Recom Power R1S-1205/P-R
R1S-1205/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-1205/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
R1S-1205/P-R.pdf
Availability of R1S-1205/P-R
QUANTITY
R1S-1205/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-1205/P-R
Internal Part NumberEIS-R1S-1205/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-1205/P-R
Related LinksR1S-12, R1S-1205/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-1205/P-R Details Description
Related parts for R1S-1205/P-R
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE ENTRY SEAL datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 14-16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP H/D datasheet.pdf
UNIMARKER TELEPHONE 173 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
HAN B 10 GASKET datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf