Recom Power R1S-3.315/P-R
R1S-3.315/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-3.315/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT
Datasheet Download
R1S-3.315/P-R.pdf
Availability of R1S-3.315/P-R
QUANTITY
R1S-3.315/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-3.315/P-R
Internal Part NumberEIS-R1S-3.315/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-3.315/P-R
Related LinksR1S-3., R1S-3.315/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-3.315/P-R Details Description
Related parts for R1S-3.315/P-R
MOD PWR ENT MED 10A QC 2POS PNL datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 12POS datasheet.pdf