Recom Power R1Z-1505/H
R1Z-1505/H picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-1505/H
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15V IN 5V OUT
Datasheet Download
R1Z-1505/H.pdf
Availability of R1Z-1505/H
QUANTITY
R1Z-1505/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-1505/H
Internal Part NumberEIS-R1Z-1505/H
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)14.25V
Voltage - Input (Max)15.75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-1505/H
Related LinksR1Z-1, R1Z-1505/H Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-1505/H Details Description
Related parts for R1Z-1505/H
RELAY SSR 5A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
FEMALE POWER CONTACT CRIMP TYPE datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 2X4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
LF-G RELAY 1.8MM STANDARD TYPE: datasheet.pdf