Sensata Technologies/Airpax R21-62-2.00A-35840-2-V
R21-62-2.00A-35840-2-V picture photo
Mfg. Part Number
R21-62-2.00A-35840-2-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER
Datasheet Download
R21-62-2.00A-35840-2-V.pdf
Availability of R21-62-2.00A-35840-2-V
QUANTITY
R21-62-2.00A-35840-2-V Order Process
Ship out your order
Specifications of R21-62-2.00A-35840-2-V
Internal Part NumberEIS-R21-62-2.00A-35840-2-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesSNAPAK®
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeRocker
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R21-62-2.00A-35840-2-V
Related LinksR21-62-2.00, R21-62-2.00A-35840-2-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
R21-62-2.00A-35840-2-V Details Description
Related parts for R21-62-2.00A-35840-2-V
CAP ALUM 82000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 34POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG 13POS 2.5MM R/A B-IN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf