Recom Power R24P212S/P/X2/R6.4
R24P212S/P/X2/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R24P212S/P/X2/R6.4
Brief Description
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R24P212S/P/X2/R6.4.pdf
Availability of R24P212S/P/X2/R6.4
QUANTITY
R24P212S/P/X2/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P212S/P/X2/R6.4
Internal Part NumberEIS-R24P212S/P/X2/R6.4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)167mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P212S/P/X2/R6.4
Related LinksR24P212S/, R24P212S/P/X2/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P212S/P/X2/R6.4 Details Description
Related parts for R24P212S/P/X2/R6.4
CAP CER 270PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 664X datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FP WEB-DESIGNER FOR FPWEB BASIC datasheet.pdf
FERRITE CORE P 500NH N30 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf