Jonard Tools R26Y-0100
R26Y-0100 picture photo
Mfg. Part Number
R26Y-0100
Manufacturer
Product Category
Wire Wrap
Brief Description
WIRE PVDF INS 26AWG YELLOW 100'
Datasheet Download
R26Y-0100.pdf
Availability of R26Y-0100
QUANTITY
R26Y-0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of R26Y-0100
Internal Part NumberEIS-R26Y-0100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire Wrap Tools and Accessories
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyWire Wrap
Series-
PackagingRoll
Wire Gauge26 AWG
Conductor Diameter0.016" (0.40mm)
Length100' (30.5m)
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter0.027" (0.69mm)
Conductor MaterialCopper, Bare
Conductor PlatingSilver
Jacket ColorYellow
RatingsUL Style 1422
Features-
Operating Temperature105°C
Jacket (Insulation) Thickness0.005" (0.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R26Y-0100
Related LinksR26Y, R26Y-0100 Datasheet, Jonard Tools Distributor
R26Y-0100 Details Description
Related parts for R26Y-0100
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
BOARD EVAL 3AXIS COMPASS HMC5983 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
11 SIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf