Recom Power R2S-1524/HP-R
R2S-1524/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S-1524/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT
Datasheet Download
R2S-1524/HP-R.pdf
Availability of R2S-1524/HP-R
QUANTITY
R2S-1524/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S-1524/HP-R
Internal Part NumberEIS-R2S-1524/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S-1524/HP-R
Related LinksR2S-15, R2S-1524/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S-1524/HP-R Details Description
Related parts for R2S-1524/HP-R
PIN RECPT .040/.050 DIA 0354 SER datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf