KEMET R46KN347000M1M
R46KN347000M1M picture photo
Mfg. Part Number
R46KN347000M1M
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD
Datasheet Download
R46KN347000M1M.pdf
Availability of R46KN347000M1M
QUANTITY
R46KN347000M1M Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KN347000M1M
Internal Part NumberEIS-R46KN347000M1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package468
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KN347000M1M
Related LinksR46KN34, R46KN347000M1M Datasheet, KEMET Distributor
R46KN347000M1M Details Description
Related parts for R46KN347000M1M
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 498 I/O 676FBGA datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 2KW 400V datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RES 33 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf